Планування квартири поетапно та з чого варто почати?
Одним з найважливіших етапів дизайн-проекту квартири є розробка планування. Дизайнеру-архітектору потрібно врахувати кожен аспект, від вашого щоденного графіку до зручності розміщення вимикачів. Кожен квадратний метр має працювати на комфорт. Нині, забудовники пропонують численну кількість варіантів на різний смак та потреби. Зустрічаються квартири “європейського”, комбінованого типу планування, де кількість кімнат визначається спальнями, а кухня об’єднана з вітальнею. Залишаються варіанти традиційного закритого планування, що підійде родинам, де для кожного важливий приватний простір. Є також пропозиції з цілком відкритою концепцією планування, зазвичай це квартири-студіо.
Проектування плану квартири відбувається поетапно. Варто підкреслити, що вдалим рішенням буде консультація спеціаліста перед купівлею житла, адже досвідчений дизайнер зможе зможе визначити його слабкі та сильні сторони.
На що звернути увагу при виборі початкового планування квартири?
- Одним з найбільш важливих аспектів, яким керуються при виборі оселі є площа. Однак, не завжди більша площа квартири є ознакою найкращого варіанту. Слід враховувати кількість проживаючих, перспективи збільшення родини, можливість облаштування різних функціональних зон, об’єднання кімнат.
- Вихідні умови квартири “від забудовника” для подальшого ремонту: розводка комунікацій, настінна штукатурка, підлогова стяжка.
- Геометрія квартири. Рекомендовано уникати планувань з криволінійними стінами, гострими кутами, видовженими кімнатами. Це не лише впливає на психологічний комфорт а й на збільшення вартості подальшого облаштування квартири – нестандартні рішення меблів вплинуть на бюджет. Що стосується висоти стель, бажано, щоб вона була не менше 2,7 м, однак вища – від 3 м, буде більш сприятливою, а більше 4,5 – дозволяє запроектувати додаткові метри – наприкад спальну зону, або ігрову для дітей.
- Орієнтація квартири по сторонам світу, що впливає на інсоляцію приміщень. Нормами ДБН визначено, що тривалість інсоляції повинна бути забезпечена: в одно-, дво- і трикімнатних квартирах – не менше ніж в одній кімнаті; у чотири- і п’ятикімнатних – не менше ніж у двох кімнатах; у шести- і більше кімнатних – не менше ніж у трьох кімнатах. Важливо врахувати індивідуальні побажання, наприклад, якщо вам хотілось би прокидатись від промінчиків вранішнього сонця, вікна спальні мають бути орієнтовані на схід.
- Кількість та конфігурація вікон. Формула відрізняється простотою: чим більша кількість вікон, тим більш гнучким може бути планування, тобто вашу квартиру можна буде запроектувати як відкритого планування так і закритого. А також, що не менш важливо, краще освітлені кімнати сприймаються візуально просторішими. Однак варто дотримуватись золотої середини в даному питанні, адже вікна – основне джерело тепловтрат в квартирі.
- Кількість “мокрих зон”. Сучасні вимоги до планування вбиралень досить часто продиктовані прагненням відокремити приватну зону квартири з господарською ванною кімнатою та громадську – з гостьовим санвузлом. Одним з найоптимальніших варіантів є розміщення двох “мокрих зон” в різних частинах помешкання.
- Якщо після довгих роздумів та всіх складнощів вас можна привітати з вибором перспективної квартири вашої мрії, то рухаємось далі до наступних етапів.
Етапи дизайнерського планування квартири
- Обміри, із зазначенням кожного, навіть найдрібнішого виступу чи нерівності, адже згодом може виявитись, що декілька сантиметрів зіграють свою роль.
- Складання технічного завдання та обговорення побажань, цілей, зауважень. Дизайнер має не лише розробити функціональне планування, але й вибудувати з вами діалог та “відчути”, що вам хотілось би побачити в результаті.
- Розробка варіантів та варіацій планування. Зазвичай потрібно не менше трьох базових варіантів. Кожен варіант визначає цілісну концепцію простору, однак варіації виявляють прихований потенціал – можливі локальні перестановки або зміни конфігурацій меблів (зонування перегородками, меблі, що трансформуються).
- Погодження планування. Це може бути план в межах одного варіанту або, що буває рідше, комбінація декількох.
- Внесення коректувань. Після розробки візуалізацій може виникнути потреба у внесенні змін та доповнень до плану.
Після завершення роботи над плануванням розпочинається етап розробки документації, а після нього найбільш хвилюючий – перетворення дизайн-проекту у комфортний та красивий дім.